Sienų ir lubų dažai - ką svarbu žinoti juos renkantis

Kiekvienas, įsirenginėjantis namus nori, kad juose būtų jauku gyventi. Ir nesvarbu ar konsultuojasi su interjero dizaineriu, ar viską daro savo jėgomis. Sienų ir lubų spalva kuria atmosferą ir tampa svarbiu akcentu jaukiame būste. Norint, kad lūkesčiai būtų išpildyti ir rezultatas džiugintų - yra keli labai svarbūs momentai renkantis dažus.

Audrius Ivanavičius

11/25/2021 0 min read

KIEKVIENA PAGRINDINĖ SPALVA TURI DAUG TONŲ IR ATSPALVIŲ

Svarbu suprasti, kad net balta spalva turi daug tonų ir atspalvių. Bendras vaizdas ir visuma priklauso ir nuo dažų pigmento. Balta šilta? Balta šalta? Kokio intensyvumo balta?

To neįsivertinus tenka matyti pavyzdžių, kai klientas grįžta po pusmečio ir sako, kad reikia tos pačios spalvos kitokio atspalvio, nes ši labai slegia ir ilgainiui tame kambaryje darosi nejauku būti. Arba tam tikrame apšvietime pakeičia atspalvį. Balta gali rėžti akį, prie skirtingų apšvietimų tapti gelsva ar rožine. Pilka gali tapti alyvine ir pan. Tuomet sąveikauja ne tik pats sienos atspalvis, bet ir kaip krenta šviesa. Netgi kambaryje esantys daiktai gali atrodyti visiškai kitaip, nei atrodytų pardavimo stende ar natūralioje dienos šviesoje.

KONKRETAUS GAMINTOJO SPALVYNO KODAS

Yra kelių tipų spalvynai: universalūs ir konkretaus gamintojo.

  • Universalus spalvynas NCS – dažniausiai naudojamas spalvos identifikavimui (pvz.: sienoms ir luboms);

  • Konkretaus gamintojo spalvyno kodas yra naudojama tik konkretaus gamintojo tonavimo mašinos programoje ir pagaminti gali tik tas gamintojas arba prekybininkas turintis gamintojo tonavimo mašiną arba programinę įrangą.

  • Metalo spalvynas RAL. Sienų ir lubų spalvos retai parenkamos pagal šį spalvyną. Jis dažniausiai skirtas metalų, langų rėmų, baldų gamyboje.

Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų galvoti, kad visi gamintojai turi vienodą spalvyną. Dažnu atveju visi gamintojai gali pagaminti spalvą pagal universalų NCS spalvos kodą. Tačiau turint tik konkretaus gamintojo spalvos kodą (be NCS) kitas gamintojas tos spalvos pagaminti negalės.

Kiekvienas gamintojas, sukūręs savo individualią spalvą nori išlaikyti tarsi spalvos autorines teises, dėl to spalvą pavadina pagal savo spalvyną, bet tikslų spalvos kodą dažnai laiko paslaptyje.

Jeigu dažant pritrūko dažų, net žinant konkretų dažų kodą svarbu dažų papildymą pirkti ten pat, maišytą tos pačios mašinos. Nes nuo mašinos nustatymų gali šiek tiek skirtis spalva.

SPALVA IŠ NUOTRAUKOS


Didelė klaida – spalvą nufotografuoti telefonu ir pagal tokią nuotrauką ateiti pirkti dažų. Arba pagal žurnale esančias interjero nuotraukas išrinkti dažų splavas ir tokiu būdu "iš akies" pirkti dažus.

Tenka susidurti su kuriozais, kai interjero dizaineriai parenka spalvą vizualizacijose, bet paklausus tikslaus spalvos kodo jį susiranda kompiuteryje su „Color picker“ programėle. Rezultatas gali būti toli gražu nuo to, kokio tikėjotės. Negalite pasitikėti šiuo metodu, nes spalva gali skirtis priklausomai nuo kompiuterio ekrano rezoliucijos. Prašykite, kad interjero dizaineris nurodytų NCS arba konkretaus gamintojo spalvyno kodą.

PALETĖS SPALVA ≠ SIENOS SPALVA

Svarbu suprasti, kad reali sienos spalva bus sodresnė, nei matoma spalva paletės kvadratėlyje. Rekomenduojame pasirinkt kelias panašias spalvas ir pasigaminti jų mėginius, kuriuos išbandysite ant tų sienų, kurias planuojate dažyti jomis.

Norint įsivertinti realią spalvą ir kaip tai atrodys kambaryje dienos eigoje, esant skirtingiems apšvietimams ar net metų laikams – juk žiemą ir vasarą skirtingas šviesos kiekis. Rekomenduojame pasidaryti spalvos ruošinius. Kaip tai daroma? Nudažykite paruoštą gipsokartono plokštės dalį ir vertinant spalvą pridėkite skirtingose sienos vietose. Vertinkite prie kitos kambario sienos ar su kitokiu apšvietimu.
Svarbu testinį gipsokartoną padengti tinkamai, dviem sluoksniais. Palaukti kol dažai pilnai išdžius, kad dažų spalva ir atspalvis būtų toks, koks bus galutiniame rezultate, kai visos sienos bus tinkamai paruoštos, nudažytos keliais dažų sluoksniais, pilnai išdžiuvusios.

Dar svarbiau spalvas vertinti įvairiomis aplinkybėmis kai: apsiniaukę, šviečia saulė, yra dienos šviesa, įjungtos lempos vakare ir pan. Nuo to gali labai priklausyti spalvos sodrumas, atspalvis.

DAŽŲ ATSPARUMAS TRINČIAI IR VALYMUI


Įsivertinkite ar geriau imti pigesnius, prastesnius dažus ir po metų kitų tiesiog persidažyti sienas. O gal labiau apsimoka imti kokybiškesnius bei atsparius dažus, kurie lengvai plausis ir po metų užteks tiesiog padaryti generalinį sienų valymą.

Svarbu nepamiršti, kad taip vadinami „plaunami dažai“ nereiškia, kad galite su šlapia šluoste trinti sienas. Tai tiesiog nuims dažą ir ta vieta pašviesės, bei labai matysis dėmė. Valomi dažai leidžia nuvalyti jų paviršių švelnia kempine (galima sudrėkinta). Tačiau jei dažytas paviršius yra pažeistas - subraižytas, dėmės yra riebalinio ar rūgštinio pagrindo, net labiausiai atsparūs valymui dažai gali pakeisti atspalvį.

Svarbu įsivertinti kuriose namų patalpose gali reikėti didesnio atsparumo. Gal pvz. koridoriuje, kur dėsite atsineštus daiktus, rankines ar pirkinius. O gal virtuvėje palei tą sieną, kur stovi valgomojo stalas ir nuolatos juda kėdės.

Taip pat įtakos gali turėti ar dažai bus matiniai, blizgūs, o gal „šilko efekto“. Praktikoje blizgūs šiek tiek lengviau pasiduoda valymui.

Šioje vietoje dažnai tenka įkalbinėti klientus investuoti į gerus, didesnį atsparumą turinčius dažus. Tačiau džiugu po metų kitų sulaukti skambučių su padėka: „Galvojome jau reikės atsinaujinti ir persidažyti, bet užteko tik pavalyti sienas ir jos kaip ką tik nudažytos. Ačiū, kad įkalbėjote pirkti šiuos dažus. Brangūs buvo, bet tikrai geri.“

KITI PRAKTINIAI PATARIMAI

Norint, kad nudažytos sienos ar lubos būtų kokybiškai - ne mažiau svarbu tampa ir kaip transportuojami ar laikomi dažai. Koks tarpas tarp dažymų.

Būna atvejų kai susiklosto pertrauka tarp pirmo ir antro sluoksnio dažymo. Tarkim po sienų paruošimo ir gruntavimo nudažomos sienos pirmu sluoksniu ir nusprendžiama, kad antru sluoksniu bus dažoma tik po to, kai bus sumontuoti visi baldai. O baldų kartais tenka laukti ne vieną mėnesį. Tokiu atveju prieš dažant antrą sluoksnį labai svarbu gerai permaišyti dažus, kad nebūtų susisluoksniavę ar ne tolygiai nusistovėję.

Ne mažiau svarbu tampa atkreipti dėmesį kada buvo transportuojami dažai. Nuo to gali pasikeisti dažų savybės, Tarkime žiemos metu negalima palikti dažų automobilyje ar nešildomoje patalpoje. Nuo dažų sumaišymo iki tol, kol jie bus padengti ant sienos ar lubų – svarbu užtikrinti, kad būtų užtikrinta tinkama aplinkos temperatūra.

BestValis, UAB

Laisvės pr. 53E, Vilnius

+37062030367
audrius@bestvalis.lt

Įmonės kodas 304862802
PVM mokėtojo kodas
LT100011829816